logo-06.png

תחומי ההתמחות

dev3.png
  • social-03
  • social-02
  • social-04
  • social-05

הורים

יעוץ והדרכה הורים, יכולים להינתן במגוון דרכים, ובהתאמה לכל משפחה והצורך שלה.

כיום, פועלות שתי קליניקות בארץ בהן אני מעניקה את שירותי ההדרכה, האחת בתל-אביב והאחרת בקריות. 

 

למי מתאימה הדרכה הורית פרטנית ? 

הדרכה פרטנית מתאימה למשפחות שמרגישות שעלו על שרטון ביחסים עם  הילדים (אחד מהם או כולם), וכי המשבר מורגש באווירה בבית. 

דוגמאות למשברים השונים העולים בהדרכה הורית : עקשנות של ילדים, חוצפה, הדרכת הורים מתלות לעצמאות, גמילה שהתקלקלה, גבולות ואכיפתם בבית, שותפות-הורית, מחלוקות בין בני זוג בנושא חינוך הילדים, הדרכה בנושא שיעורי בית ופיתוח אחריות אישית בלמידה, ליווי והדרכה בהליכי גירושין, הדרכה הורית להורים גרושים (יחד או בנפרד)– הורה גרוש כתא משפחתי ועוד

 

יחידים הנמצאים בשלב מחשבה על הורות יחידנית/משותפת

המחשבה על להביא ילד לעולם היא מחשבה מורכבת הטומנת בחובה שאלות רבות : האם אני בשל/ה להיות הורה, מה נדרש ממני על מנת להיות הורה טוב מספיק, האם כדאי לי להביא ילד עם שותף או לבדי, מהן התמורות בהורות משותפת ומהן התמורות בהורות יחידנית ועוד. בקליניקה שלי, אשמח לתת מידע נרחב, לענות על שאלות וללוות בתהליך גיבוש ההחלטה.

 

זוגות במעמד חתימה על חוזה הורות משותפת

הורות משותפת היא הורות המורכבת משני יחידים, בד"כ ללא היסטוריה המחברת ביניהם, שבחרו לצאת יחד לדרך משותפת בגידול ילדים.

 

ליווי חוזה משפטי, מזמן ברוב המקרים דילמות קשות סביב גידול וחינוך הילד ברמה הערכית-פסיכולוגית. החוזה המשפטי, עוסק ברובו, בתכנים המעגנים באופן חוקי את השותפות ההורית, וגיבושו הערכי דורש התאמה המדייקת ככל האפשר את ה"אני מאמין" של השותפים בהורות. 

 

נושאים כגון צביון חינוכי, מידת מעורבות המשפחה המורחבת, ערכים הנוגעים בבריאות הגוף והנפש (חיסונים/טיפול פסיכולוגי/טיפול תרופתי), ערכים הנוגעים באינטימיות וחיי אהבה של כל אחד מהצדדים ועוד. בתהליך הליווי, תוכלו לענות על שאלון אישי שיישלח אליכם בטרם הפגישה, בנפרד וביחד. בתהליך גיבוש החוזה, נתייחס לשאלונים ונגבש יחד עמדה חוזית המאפשרת לשותפים לבוא לידי ביטוי באופן מכבד ומספק.

זוגות חד מיניים – ליווי תהליך ההיריון, הלידה וגידול הילדים

בחרתם להיות הורים בדרך אחרת. הבחירה להיות הורה היא מורכבת ומאתגרת כשלעצמה, הבחירה להיות הורה ביחסים חד מיניים, על אחת כמה וכמה: המטען הגנטי, הדרך בה הבאתם את הילד לעולם, המעורבים בתהליך, כל אלה הם נתונים המשפיעים על גיבוש הזהות של העולל ושלכם כהורים.

 

שאלות כגון: "האם לילד/ה לשני אבות חסרה דמות אם?", "האם לילד לשתי נשים חסרה דמות אב?" , "מה משפיע יותר, גנטיקה או סביבה?"  "מה המעמד הפסיכולוגי שלי כהורה שותף שאינו ביולוגי?" " האם לשנינו קוראים אבא/אמא?" "ומה זה אומר אם לא? "מה עושים אם באמצע החיים בוחרים להיפרד?" "מה עושים, אם באמצע החיים, בוחרים זוגיות אחרת או אולי אפילו בחירה מינית אחרת?"

 

ליווי הורי מקצועי, שם את כל השאלות הקשות על השולחן, מאפשר גישור מכבד בין האמונות השונות שלנו, ומהווה בסיס של הורות יציבה ומתקשרת.

משפחות פרק ב' 

בחרתם להתחבר מחדש? שיהיה במזל ! עכשיו, איך עושים את זה  כך שגם הילדים יהיו מגוייסים לתהליך שיילד בסופו משפחה חדשה ?
 

ישנם לא מעט אתגרים סביב שותפות הורית בפרק ב', ביניהם : התיווך לילדים, החיבור בין המשפחות, היחסים המורכבים בין הילדים וההורים שאינם קשורים ביולוגית, היכולת לייצר יחסים הרמוניים בין האחאים החדשים ועוד. אתגרים אלו, בלא תיווך וליווי מקצועיים, עלולים להביא לידי פירוק יחסים במקום בו יש פוטנציאל ויכולת לייצר משפחה חדשה. קשה מספיק להיות הורים לילדים שכבר יש לנו וקשה מאוד לגבש זהות של בוגר אחראי מול ילדים של אחרים. אתם לא לבד.

עכשיו, משבחרתם להתחבר כזוג, זה הזמן ללמוד להתחבר כמשפחה. זו האחריות שלכם לשאול את השאלות הקשות, ולקבל יידע וכלים להתחבר מחדש. 

 
 
 

ייעוץ למשפחות המעוניינות באימוץ 

בשנים האחרונות, החלה בבתי המשפט, תנועה מבורכת של אימוץ ילדים בצו הורות. היכולת לעגן משפטית את מעמדו ומחויבויותיו של המבוגר האחראי  כלפי ילד שאינו שלו ביולוגית, קיימת כבר שנים. מה שהתחדש אלו הקשרים והמבוגרים המבקשים אימוץ : זוגות פרק ב', זוגות חד מיניים ועוד.

 

עם הדרישות לאימוץ, עולה הצורך בליווי ובדיקה מעמיקים את היכולות ומסוגלות ההורית הפסיכולוגית, בנוסף לזו המשפטית. הדילמות הן קשות ורבות, ויש צורך להיערך ככל הניתן בטרם האימוץ.